NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър
6266
Цветни аспекти

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта. „Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO. Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година. „В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст

| 02 Август 2024, 10:31 ч.
Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда  Елизабет Тейлър
Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър
Снимка © DFA

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта. 

Обща изложба на Радосвета Желязкова и Ангел Веселинов ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията ще бъде открита на 10 октомври като част от серията изложби „Нови имена в изкуството“.

Инициативата е на галерия „Контраст“ и онлайн галерията „КупиИзкуство.БГ“. „Целта им е да представят автори, които живеят и работят в България, имат сериозно онлайн присъствие и продажби в чужбина, но творчеството им не е широко познато на българската публика. Общото между авторите е, че рисуват реалистично маслена живопис – нещо все по-рядко срещано в България“, разказват от екипа.

Радосвета Желязкова живее и работи в София. Завършила е „Живопис и рисуване“ в Художествена академия „Риачи“ във Флоренция и специалност „Живопис“ в Националната художествена академия

Общо 36 любители сладкари се включиха в третото издание на Празника на тортата "Гараш" в Русе. Това съобщи заместник-кметът на Русе Златомира Стефанова. 

Тя припомни, че празникът на сладкия шедьовър неслучайно се организира в крайдунавския град. Според изследвания торта "Гараш" е създадена в Русе - в града, известен като "Малката Виена". Сладкото изкушение се ражда през 90-те години на 19-и век от кулинарните умения на Коста Гараш, който се позовава на рецептата за виенската торта "Сахер".

"Празникът на торта "Гараш" се превърна в традиция за нашия град. Той привлича все по-голям интерес. Конкурсите тази година са два - за класическа и за нетрадиционна торта "Гараш". Със събитието подкрепяме и местния бизнес, като 22 сладкарници представят свои продукти на отделни щандове", каза Стефанова. 

Шеф Ради Стамболов, който е част от организаторите на празни

Живописни картини и колажи са представени в изложба в Арт център „Къща на художниците“ в Плевен. Автори на творбите са Ралица Цветкова и Константин Бурдиняшки – Кибур. 

Тази експозиция се превърна в едно неочаквано добра комбинация за мен. Предизвикателство бе да подредя модернистичния артистизъм на Константин до романтичните живописни платна на Ралица, но смятам, че изложбата ще бъде интересна за голяма част от любителите на изобразителното изкуство, каза уредникът на арт центъра Владимира Йорданова.

Ралица Цветкова представя картини, вдъхновени от нейните пътешествия през последната година. Показва пъстротата на Италия. „Силно впечатлена от Венеция тя рисува атмосферата, старите сгради и магичните отражения във водата и ни потапя в един мечтан свят“, допълни Йорданова.

Константин Бурдиняшки участва в изложбата с няколко цикъ

„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.

Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.

По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.

„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския

Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник.

Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен. Така той създава образи, които придават тежест на темата чрез своята монументалност.

Творбите са групирани тематично. Огнестрелни оръжия, чиито дула са насочени към зрителя, стоят редом с военни сцени, докато серията „Мъже в градовете“ от епохата на Рейгън показва хора в гротескни пози. Сред представените теми са „Машините на Бога“, с които Лонго се посвещава на монотеистичните световни религии, а цикълът „Унищожителят“ се занимава със събитията в световната политика.

Робърт Лонго е известен с монументалните си фоторе

Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.

Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година.

„В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на холивудската легенда, като същевременно предизвиква публиката да преосмисли нейните постижения и наследство“, разказват от HBO.

През 1964 г., на върха на славата си, Елизабет Тейлър дава на журналиста Ричард Мериман откровено интервю. Извличайки 40 часа от наскоро открити аудио интервюта и давайки изключителен достъп до лични снимки, клипове, архивни записи и новинарски кадри, „Елизабет Тейлър: Изгубените записи“ предоставя актрисата като скромна, непристойна, чаровна, честна, понякога разочарована. Тейлър оживява, докато обсъжда филмовия си дебют през 1943 г. в „Ласи се завръща у дома” и борбата си да се освободи от ограниченията на ролите на очарователно невинно момиче. Разказва и за ролите си в „Гигант“, „Котка върху горещ ламаринен покрив“ и „Бътърфийлд 8“, за който печели първата си награда „Оскар“, както и за ексцесиите по време на снимките на „Клеопатра“ през 1963 г. 

Тейлър също така говори открито за своите бракове и деца, за близките си приятелства с Рок Хъдсън, Монтгомъри Клифт и Роди Макдауол и за петия си брак с Ричард Бъртън, с когото си партнира в „Кой се страхува от Вирджиния Улф?“, за който печели втората си награда „Оскар“. Разговорите разкриват жена, която е в противоречие с образа си на екрана, копнееща за уважение и разбирателство, докато е постоянно под микроскопа на наблюдателната преса и на обществеността, коментират от HBO. По думите им „Елизабет Тейлър: Изгубените записи” предлага безпрецедентен поглед към живота на една жена, която за пореден път се противопоставя на очакванията, като става яростен активист и защитник на ЛГБТК общността.

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Лекция за живота и творчеството на Христо Явашев - Кристо бе акцент в паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair днес. 

Темата на експозето бе „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021). Водещ на събитието бе Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата триумфална арка“.

В лекцията тя разказа и за отношенията си с Жан-Клод и Кристо.

„Първо, те бяха много отворени. Даваха възможност на всеки, който искаше да работи с тях, да се развива. Кристо казваше, че никой не работи за него или Жан-Клод. Казваше: „Това не е полезно, това не е сериозно“. Те искаха да направят проекта за себе си и бяха много, много

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години

Българската актриса Мария Бакалова часове наред разглеждала снимки на първата съпруга на Доналд Тръмп - Ивана, за да се подготви за кастинга за ролята във филма "Стажантът". Това разказва тя пред британския в. "Гардиън", който публикува материал за нея по повод продукцията на режисьора Али Абаси. Филмът вече е по кината в Северна Америка, а във Великобритания излиза на 18 октомври. В България засега е предвидена прожекция на 24 ноември, в рамките на "Киномания".  

Действието на филма се развива през 70-те и 80-те години на миналия век и Бакалова часове разглеждала снимки на Ивана от този период. "Много грим, много прически", разказва тя. През смях Мария Бакалова си спомня как е експериментирала с прическа, наподобяваща гъба, и "тежка очна линия с много пудра", въпреки че не е имала гардероб в стила на Ивана. Според българката, която е на 28 години, нейното поколение "носи

Непоказвани творби от частни колекции на Марио Жеков ще бъдат подредени в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията е озаглавена „Непознатият Марио Жеков (1898 – 1955)“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 1 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е проф. Марин Добрев, а графичният дизайн е дело на Ева Тенева-Зайков. По думите на организаторите основна цел на изложбата е да разшири познанията на публиката за многопосочния талант на Марио Жеков. 

„С тези непоказвани досега произведения се прави опит да бъдат обхванати всички периоди на творчеството на художника между 1920 и 1955, както и любимите му сюжети от Константинопол, Париж и Френската Ривиера, Прага, от Българското Черноморие и Дунава“, отбелязват от екипа.

В колекцията на изложбата са предст

Освен Елизабет Тейлър, във филма участват актьорите Роди Макдауол, Деби Рейнолдс, Ричард Бъртън, Джордж Хамилтън, продуцента Сам Маркс, агентите Марион Розенбърг и Джон Хейман, дългогодишният асистент Тим Менделсън и приятелите Лиз Смит и Дорис Бринър.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 00:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Цветни аспекти
6266
Цветни аспекти

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта. „Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.

| 02 Август 2024, 10:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда  Елизабет Тейлър
Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър
Снимка © DFA

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта. 

Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.

Обща изложба на Радосвета Желязкова и Ангел Веселинов ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията ще бъде открита на 10 октомври като част от серията изложби „Нови имена в изкуството“.

Инициативата е на галерия „Контраст“ и онлайн галерията „КупиИзкуство.БГ“. „Целта им е да представят автори, които живеят и работят в България, имат сериозно онлайн присъствие и продажби в чужбина, но творчеството им не е широко познато на българската публика. Общото между авторите е, че рисуват реалистично маслена живопис – нещо все по-рядко срещано в България“, разказват от екипа.

Радосвета Желязкова живее и работи в София. Завършила е „Живопис и рисуване“ в Художествена академия „Риачи“ във Флоренция и специалност „Живопис“ в Националната художествена академия

Общо 36 любители сладкари се включиха в третото издание на Празника на тортата "Гараш" в Русе. Това съобщи заместник-кметът на Русе Златомира Стефанова. 

Тя припомни, че празникът на сладкия шедьовър неслучайно се организира в крайдунавския град. Според изследвания торта "Гараш" е създадена в Русе - в града, известен като "Малката Виена". Сладкото изкушение се ражда през 90-те години на 19-и век от кулинарните умения на Коста Гараш, който се позовава на рецептата за виенската торта "Сахер".

"Празникът на торта "Гараш" се превърна в традиция за нашия град. Той привлича все по-голям интерес. Конкурсите тази година са два - за класическа и за нетрадиционна торта "Гараш". Със събитието подкрепяме и местния бизнес, като 22 сладкарници представят свои продукти на отделни щандове", каза Стефанова. 

Шеф Ради Стамболов, който е част от организаторите на празни

Живописни картини и колажи са представени в изложба в Арт център „Къща на художниците“ в Плевен. Автори на творбите са Ралица Цветкова и Константин Бурдиняшки – Кибур. 

Тази експозиция се превърна в едно неочаквано добра комбинация за мен. Предизвикателство бе да подредя модернистичния артистизъм на Константин до романтичните живописни платна на Ралица, но смятам, че изложбата ще бъде интересна за голяма част от любителите на изобразителното изкуство, каза уредникът на арт центъра Владимира Йорданова.

Ралица Цветкова представя картини, вдъхновени от нейните пътешествия през последната година. Показва пъстротата на Италия. „Силно впечатлена от Венеция тя рисува атмосферата, старите сгради и магичните отражения във водата и ни потапя в един мечтан свят“, допълни Йорданова.

Константин Бурдиняшки участва в изложбата с няколко цикъ

„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.

Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.

По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.

„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския

Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник.

Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен. Така той създава образи, които придават тежест на темата чрез своята монументалност.

Творбите са групирани тематично. Огнестрелни оръжия, чиито дула са насочени към зрителя, стоят редом с военни сцени, докато серията „Мъже в градовете“ от епохата на Рейгън показва хора в гротескни пози. Сред представените теми са „Машините на Бога“, с които Лонго се посвещава на монотеистичните световни религии, а цикълът „Унищожителят“ се занимава със събитията в световната политика.

Робърт Лонго е известен с монументалните си фоторе

Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година.

„В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на холивудската легенда, като същевременно предизвиква публиката да преосмисли нейните постижения и наследство“, разказват от HBO.

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Лекция за живота и творчеството на Христо Явашев - Кристо бе акцент в паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair днес. 

Темата на експозето бе „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021). Водещ на събитието бе Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата триумфална арка“.

В лекцията тя разказа и за отношенията си с Жан-Клод и Кристо.

„Първо, те бяха много отворени. Даваха възможност на всеки, който искаше да работи с тях, да се развива. Кристо казваше, че никой не работи за него или Жан-Клод. Казваше: „Това не е полезно, това не е сериозно“. Те искаха да направят проекта за себе си и бяха много, много

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години

Българската актриса Мария Бакалова часове наред разглеждала снимки на първата съпруга на Доналд Тръмп - Ивана, за да се подготви за кастинга за ролята във филма "Стажантът". Това разказва тя пред британския в. "Гардиън", който публикува материал за нея по повод продукцията на режисьора Али Абаси. Филмът вече е по кината в Северна Америка, а във Великобритания излиза на 18 октомври. В България засега е предвидена прожекция на 24 ноември, в рамките на "Киномания".  

Действието на филма се развива през 70-те и 80-те години на миналия век и Бакалова часове разглеждала снимки на Ивана от този период. "Много грим, много прически", разказва тя. През смях Мария Бакалова си спомня как е експериментирала с прическа, наподобяваща гъба, и "тежка очна линия с много пудра", въпреки че не е имала гардероб в стила на Ивана. Според българката, която е на 28 години, нейното поколение "носи

Непоказвани творби от частни колекции на Марио Жеков ще бъдат подредени в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията е озаглавена „Непознатият Марио Жеков (1898 – 1955)“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 1 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е проф. Марин Добрев, а графичният дизайн е дело на Ева Тенева-Зайков. По думите на организаторите основна цел на изложбата е да разшири познанията на публиката за многопосочния талант на Марио Жеков. 

„С тези непоказвани досега произведения се прави опит да бъдат обхванати всички периоди на творчеството на художника между 1920 и 1955, както и любимите му сюжети от Константинопол, Париж и Френската Ривиера, Прага, от Българското Черноморие и Дунава“, отбелязват от екипа.

В колекцията на изложбата са предст

През 1964 г., на върха на славата си, Елизабет Тейлър дава на журналиста Ричард Мериман откровено интервю. Извличайки 40 часа от наскоро открити аудио интервюта и давайки изключителен достъп до лични снимки, клипове, архивни записи и новинарски кадри, „Елизабет Тейлър: Изгубените записи“ предоставя актрисата като скромна, непристойна, чаровна, честна, понякога разочарована. Тейлър оживява, докато обсъжда филмовия си дебют през 1943 г. в „Ласи се завръща у дома” и борбата си да се освободи от ограниченията на ролите на очарователно невинно момиче. Разказва и за ролите си в „Гигант“, „Котка върху горещ ламаринен покрив“ и „Бътърфийлд 8“, за който печели първата си награда „Оскар“, както и за ексцесиите по време на снимките на „Клеопатра“ през 1963 г. 

Тейлър също така говори открито за своите бракове и деца, за близките си приятелства с Рок Хъдсън, Монтгомъри Клифт и Роди Макдауол и за петия си брак с Ричард Бъртън, с когото си партнира в „Кой се страхува от Вирджиния Улф?“, за който печели втората си награда „Оскар“. Разговорите разкриват жена, която е в противоречие с образа си на екрана, копнееща за уважение и разбирателство, докато е постоянно под микроскопа на наблюдателната преса и на обществеността, коментират от HBO. По думите им „Елизабет Тейлър: Изгубените записи” предлага безпрецедентен поглед към живота на една жена, която за пореден път се противопоставя на очакванията, като става яростен активист и защитник на ЛГБТК общността.

Освен Елизабет Тейлър, във филма участват актьорите Роди Макдауол, Деби Рейнолдс, Ричард Бъртън, Джордж Хамилтън, продуцента Сам Маркс, агентите Марион Розенбърг и Джон Хейман, дългогодишният асистент Тим Менделсън и приятелите Лиз Смит и Дорис Бринър.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.